Jak wyznaczać i realizować cele?

Nowy rok kojarzy nam się najczęściej z postanowieniami noworocznymi. To okres wyznaczania celów z jakimi chcemy się zmierzyć w nadchodzącym czasie. Planujemy to co chcielibyśmy osiągnąć zarówno na gruncie prywatnym jak i zawodowym. Do najpopularniejszych postanowień noworocznych należą: rzucenie palenia, więcej aktywności fizycznej, zdrowe odżywianie, czytanie książek, nowe hobby itd.

Postanowienia noworoczne niestety mają to do siebie, że często lubią odchodzić w zapomnienie i to już w styczniu. Warto więc zastanowić się co zrobić, żeby wytrwać w postanowieniach.

Zacznijmy od tego, jak planować swoje działania tak, aby ich realizacja była skuteczna i nas nie demotywowała.

1) Zapisuj cele

Przede wszystkim wszystkie plany powinny zostać spisane. Jeżeli będą tylko w Twojej głowie to nie będą planami tylko marzeniami. Poza tym mogą szybko zniknąć z pamięci.

Do zapisywania wystarczy Ci zwykła kartka papieru albo kalendarz. Istnieje wiele narzędzi do planowania typu aplikacje w telefonie. Nie potrzebujesz ich. Skup się na tym co masz robić. Wystarczy kartka i długopis. Miej tę kartkę zawsze przy sobie lub w łatwo dostępnym miejscu.

2) Wyznaczaj realne, terminowe i mierzalne cele

Pilnuj tego, żeby Twoje plany były realne. Jeżeli zaplanujesz sobie coś co będzie trudne do zrealizowania to szybko się poddasz gdy nie będziesz widzieć efektów. To samo dotyczy czasu. Jeżeli zaplanujesz coś, ale dasz sobie na to zbyt mało czasu to również się poddasz gdy nie uda Ci się tego zrealizować w wyznaczonym terminie. Wyznaczaj cele, które da się zmierzyć. Dzięki temu będziesz w stanie określić na jakim etapie jesteś. Poza tym będziesz czuć satysfakcję gdy uda Ci się określić i zmierzyć to co już zrealizowałeś.

3) Dziel na mniejsze kroki i upraszczaj

Duże plany mogą nas powstrzymywać przed działaniem. Patrzymy na nie i myślimy “nie dam rady”. Jest na to sposób – dziel na mniejsze kroki i upraszczaj. Pamiętaj, że nie od razu Kraków zbudowano.

Chcesz się nauczyć języka angielskiego? To zapisz jako główny cel “nauka angielskiego”. I dziel na mniejsze: “2x w tygodniu (1 godz. poniedziałek, 1 godz. środa)”. Ten cel możesz podzielić na jeszcze mniejsze pisząc czego dokładnie chcesz się nauczyć w ciągu tych 2 godzin.

4) Wyznacz obszary celów

Wybierz obszary, w których będziesz realizować swoje cele. Podziel kartkę na 4 części: Rodzina, Zdrowie, Finanse, Rozwój. Przy każdym z tych obszarów zapisz sobie to co chcesz osiągnąć.

5) Determinacja – będzie Ci potrzebna motywacja wewnętrza

Jeżeli chcesz wytrwać w postanowieniu to będzie Ci potrzeba motywacja wewnętrzna. Napisałem o tym w moim darmowym ebooku “Zarabianie przez oszczędzanie“. Jeżeli jeszcze go nie czytałeś to polecam.

Jeżeli chcesz osiągnąć cele to wykonaj ćwiczenie na wzmocnienie motywacji wewnętrznej. Wyobraź sobie siebie jaki chciałbyś być za 5 lat pod kątem każdego z obszarów, które wypisałem w punkcie 4. Spotykasz siebie za 5 lat i jak chcesz wyglądać, kim być, czym się zajmować? Przykładowo:

RODZINA – spędzam dużo czasu z moimi dziećmi i żoną. Chodzimy na spacery do lasu, dużo rozmawiamy.

ZDROWIE – jestem zdrowy. Zdrowo się odżywiam, regularnie ćwiczę. Mam umięśniony brzuch. Nie piję piwa.

FINANSE – mam poduszkę finansową w wysokości X zł. Mam dodatkowe źródło dochodu. Inwestuję w złoto, srebro, kryptowaluty.

ROZWÓJ – potrafię rozmawiać po angielsku. Przeszedłem szkolenie z programowania, grafiki komputerowej itd.

Moja ostatnia rada. Jeżeli chcesz utrzymać wewnętrzną motywację to z każdego celu rób wyzwanie. Sprawdzaj siebie jak daleko jesteś w stanie zajść. Porównuj się z samym sobą z poprzednich dni. Powoli do celu za pomocą “małej łyżeczki”. Nie poddawaj się. Udowodnij sobie i innym, że jesteś w stanie osiągnąć to co sobie zaplanujesz. Pierwsze efekty zaczną Cię motywować do dalszego działania. Satysfakcja gwarantowana.

Tu znajdziesz wpis, w którym rozwijam temat motywacji -> JAK SIĘ ZMOTYWOWAĆ

Życzę Ci Powodzenia i trzymam za Ciebie kciuki!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.