Inwestowanie w srebro
Srebro jest jednym z najbardziej pożądanych metali w wielu gałęziach przemysłu. Znajduje swoje zastosowanie w takich branżach jak elektryka i elektronika, produkcja komputerów i telefonów, panele fotowoltaiczne, samochody elektryczne i branża medyczna.
Jest bardzo dobrym przewodnikiem elektryczności, ciepła oraz najlepiej odbija światło. Dla przykładu: przeciętny telefon zawiera ok 0,33 gramy srebra, a samochód elektryczny 25-50 gramów.
Branża samochodów elektrycznych zaczyna się coraz bardziej rozwijać, a co za tym idzie zwiększa się zapotrzebowanie na srebro. To samo dotyczy paneli fotowoltaicznych.
Wśród ekspertów pojawiają się głosy, że podaż może nie być w stanie zaspokoić rosnącego popytu. Jeżeli faktycznie tak się stanie to w ciągu kilku lat powinniśmy zobaczyć wzrosty tego pięknego metalu.
Inwestowanie w srebro może mieć charakter pośredni (wykorzystanie specjalnych instrumentów finansowych), lub bezpośredni (srebro inwestycyjne). Dla inwestorów średnio- i długoterminowych lepszym wyborem jest ta druga opcja: srebrne monety bulionowe i sztabki srebra są fizycznym nośnikiem wartości. Nad srebrem w takiej postaci, inaczej niż w przypadku „papierowego” srebra, inwestor ma pełną kontrolę.
Historia pokazuje, że w okresach niepewności na rynkach i zawirowań gospodarczych, inwestorzy lokują środki przede wszystkim w złocie. Popyt na złoto rośnie zazwyczaj podczas kryzysu oraz gdy rośnie inflacja. Bierze się to stąd, że inwestorzy, chcąc uchronić się przed spadkiem siły nabywczej pieniądza, inwestują w aktywa uznawane za relatywnie bezpieczne, które co do zasady przybierają z czasem na wartości.
Z historycznych notowań cen kruszców wynika, że wielu inwestorów jako relatywnie bezpieczne postrzega nie tylko złoto, ale również jego tańszego brata – srebro. To ostatnie odznacza się większymi wahaniami kursu niż złoto, jednak jest z nim mocno skorelowane. Oznacza to, że jeśli w danym okresie cena złota rośnie, to najczęściej towarzyszy temu także wzrost wartości srebra.
Jak widać, w dobie epidemii koronawirusa, a także w późniejszym okresie wychodzenia gospodarek z kryzysu, inwestycja w srebro może okazać się trafionym pomysłem. Należy jednak podkreślić, że podobnie jak wszystkie inne formy inwestowania, wiąże się ona z pewnym ryzykiem finansowym. Perspektywy dla srebra są wzrostowe, ale nie można zapominać, że rynki finansowe i metali szlachetnych, zwłaszcza w tych specyficznych czasach, bywają nieprzewidywalne.
Ze względu na niską cenę srebro to inwestycja dużo bardziej dostępna dla osób o zarobkach bliższych średniej krajowej.
Srebro podobnie jak złoto warto kupować w postaci 1-uncjowych monet bulionowych, bez wartości numizmatycznych. Są najbardziej popularne, a co za tym idzie łatwiej jest je sprzedać w razie potrzeby. Łatwo również zweryfikować ich oryginalność.
Najbardziej popularne srebrne monety: Wiedeńscy Filharmonicy, Kanadyjski Liść Klonowy, Australijski Kangur czy Britannia.
Są to monety najszerzej dostępne, najbardziej rozpoznawalne i najbardziej płynne – sprzedamy je bez problemu w każdym miejscu świata. Jest to zdecydowanie najprostsza forma inwestowania w srebro. Nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy, o ile korzystamy z usług zaufanego, pewnego dostawcy.
Powyższe informacje nie stanowią porady inwestycyjnej i są moja prywatną opinią.