Poduszka finansowa

Z pojęciem “poduszki finansowej” spotkałeś się na pewno nie raz, ponieważ jest to bardzo popularne pojęcie związane ze światem finansów osobistych, a sama poduszka jest niezwykle istotna w naszym życiu. Bez względu na to kim jesteś, co robisz i ile zarabiasz, taką poduszkę powinieneś posiadać. Dlaczego? Ponieważ każdy z nas musi być przygotowany na nieprzewidziane sytuacje takie jak utrata pracy, zdrowia, galopująca inflacja czy kryzys finansowy.

Największą zaletą poduszki finansowej jest to, że daje Ci komfort psychiczny. Cokolwiek by się nie zdarzyło to Ty jesteś przygotowany i w razie czego jesteś w stanie poradzić sobie z niesprzyjającą sytuacją finansową gdy masz zapas pieniędzy na koncie. To gwarantuje Ci spokojną głowę, a więc nie musisz obgryzać paznokci lub budzić się w nocy zlany potem gdy spotka Cię nieprzewidywana sytuacja.

Znam wielu ludzi, którzy żyją od wypłaty do wypłaty, ale nie dlatego, że zarabiają grosze tylko dlatego, że nie potrafią sobie odmówić nadmiernego konsumpcjonizmu. Nikogo nie oceniam, każdy żyje swoim życiem. Dziwię się tylko, że ktoś podchodzi do swojego bezpieczeństwa finansowego na zasadzie “jakoś to będzie”. Ludzie potrafią wydawać pieniądze na niepotrzebne rzeczy zamiast odkładać nawet drobne sumy, żeby zbudować swoją poduszkę finansową.

Nie musimy przecież od razu odkładać wielkich kwot. To właśnie najczęściej blokuje ludzi przed działaniem, czyli duża skala celu. Ludzie wyobrażają sobie spore sumy i od razu się poddają, ponieważ wydaje im się, że nie dadzą rady sprostać temu. Dlatego w ogóle nie podejmują działania.

Pamiętaj proszę jednak, że najlepszą metodą realizacji celów jest metoda małych kroków. Dzięki niej jesteś w stanie osiągnąć wszystko – musisz po prostu rozłożyć zadanie na mniejsze etapy. Tak jak ze słoniem. Nie dasz rady go zjeść. Chyba, że w małych częściach, kawałek po kawałku.

Wracając do poduszki – im większa tym lepsza, ale pamiętaj, że każda odłożona kwota na Twoim koncie będzie Twoją poduszką. Im więcej cyferek na koncie tym Twoja głowa będzie spokojniejsza.

Zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami wartość takiej poduszki powinna wyglądać następująco:

3-miesięczne wydatki – minimalna
6-miesięczne wydatki – optymalna
12-miesieczne wydatki – najlepsza

Powinieneś dążyć do tego, żeby mieć odłożoną minimum tą trzykrotną sumę Twoich miesięcznych wydatków. Nie przejmuj się jeżeli masz mniej. Nie od razu Kraków zbudowano. Odkładaj systematycznie pieniądze, a zobaczysz, że za jakiś czas zrealizujesz swój cel. Lepsze to niż w ogóle nie podejmować się stworzenia poduszki.

Jeżeli masz problem z oszczędzaniem pieniędzy to zapoznaj się proszę z moim darmowym ebookiem “Zarabianie przez oszczędzanie“, w którym tłumaczę dlaczego ludzie mają problemy z odkładaniem pieniędzy i co robić, żeby mieć więcej pieniędzy.

Oczywiście powinieneś dążyć również do zwiększania swoich przychodów. Na to również mam sposób. W tym roku stworzyłem kurs, w którym pokazuję jak stworzyć źródło dochodu bez zakładania firmy i wkładu finansowego. Zarabiam w ten sposób od kilku lat kilka/kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie, ale jak zaczynałem to zarabiałem kilkadziesiąt złotych. Wszystko da się zrobić, trzeba tylko chcieć i próbować.

Trzymam za Ciebie kciuki. Jeżeli potrzebujesz jakiegoś wsparcia to pisz śmiało na kontakt@pelnakieszen.pl. Chętnie pomogę! 🙂

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *