27 pomysłów na oszczędzanie
Pomysłów na oszczędzanie jest naprawdę wiele. Postaram się wymienić te najciekawsze i najbardziej sensowne. Przede wszystkim zachęcam Cię, żebyś przyjrzał się wszystkim swoim wydatkom. Jest wiele obszarów, w których można oszczędzić pieniądze. Im lepszy efekt chcesz osiągnąć tym więcej wydatków trzeba zoptymalizować. To będą małe kroki, ale zobaczysz po czasie, że efekt będzie duży, ponieważ wdrożysz działania dla wszystkich obszarów gdzie wydajesz pieniądze.
1. Zakupy przez Internet – sprawdź co kupujesz na co dzień i czy nie da się kupić tego taniej w Internecie. Porównuj ceny produktów w różnych sklepach internetowych. Jeżeli korzystasz z Allegro to skorzystaj z opcji Smart. Dzięki tej opcji oszczędziłem mnóstwo pieniędzy na dostawach.
2. Kupowanie większej ilości produktów, których używamy cały czas – ludzie często wzbraniają się przed kupowaniem produktów w większej ilości, ponieważ uznają, że nie chcą jednorazowo wydawać więcej. To mylne przekonanie, że w ten sposób oszczędzają bo jednorazowo wydają mniej. Za jakiś czas przecież znowu będą musieli kupić ten produkt. To błąd z trzech powodów. Po pierwsze częściej płacą za dostawę. Po drugie ceny od zawsze tylko rosną. Po trzecie w czasach szalejącej inflacji rosną jeszcze bardziej. Dlatego warto kupować większe ilości produktów, które i tak zamierzamy kupić za jakiś czas. Nie chodzi oczywiście o ilości hurtowe. Wszystko w granicach rozsądku. Każdy też ma różne możliwości przechowywania w domu. Przykłady: worki do odkurzacza, filtry do dzbanka, orzechy, kosmetyki, karma dla zwierząt itd.
3. Porównuj ceny za kilogram/litr – firmy stosują różne sztuczki marketingowe z wielkością opakowań dlatego najbardziej miarodajna jest cena za kilogram/litr.
4. Kupowanie w dyskontach – duże sklepy spożywcze nie zawsze mają najtańsze produkty, zwłaszcza jeżeli chodzi o owoce i warzywa. Większość zakupów staram się robić na targu u lokalnych rolników z kilku powodów. Mają produkty lepsze jakościowo. Wspieram małych
przedsiębiorców, którzy zwłaszcza w obecnych czasach potrzebują naszego wsparcia. Często mają tańsze produkty niż w dyskontach. Są jednak produkty, których nie znajdę na targu więc kupuję je w dyskontach.
5. Kupuj gdy jest promocja – Staram się robić jak najmniej zakupów w dyskontach, ale jeżeli jestem do tego zmuszony to kupuję to co mają w promocji. Przeglądam często ich aplikacje z gazetkami. Kupuję więcej zwłaszcza jeżeli jest promocja na produkt, który ma długi termin
ważności.
6. Lista 30-dniowa – jeżeli masz problem z nadmiernym kupowaniem (kompulsywne zakupy) to z pomocą przyjdzie lista 30-dniowa. Jeżeli zdarza Ci się coś kupić, a później tego żałujesz to produkt, który zamierzasz kupić wpisz na specjalną listę. Jeżeli po 30-dniach dalej uważasz, że jest Ci niezbędny to go kup. W przeciwnym wypadku skreśl go z listy.
7. Środki czystości – wiele z nich można zrobić samemu. W Internecie znajdziesz mnóstwo przepisów na domowe środki czystości. Będziesz 2x eko. Ekologiczny i ekonomiczny. Przykładowo, czasami wystarczy woda z octem, żeby uporać się ze sprzątaniem łazienki.
8. Praktyczne prezenty – jeżeli jesteś tzw. gadżeciarzem to zastanów się nad tym czy kolejny gadżet zmieni coś w Twoim życiu. Może warto poprosić rodzinę i znajomych, żeby wręczali Ci praktyczne prezenty? Ty również możesz dawać praktyczne prezenty swoim najbliższym.
Oczywiście prezenty, z których również będą się cieszyć. Da się to wypośrodkować.
9. Zrzutka na prezent – zamiast kupować dziecku kilka różnych prezentów, które za chwilę wylądują w kącie warto zrobić zrzutkę z rodziną i kupić coś droższego, ale konkretnego.
10. Jedzenie – na jakości jedzenia nie polecam oszczędzać z wiadomych względów. Zależy nam przecież na tym, żeby jeść zdrowo. Są jednak sposoby na to, żeby oszczędzać na jedzeniu. Najlepszym z nich jest planowanie posiłków. Usiądźcie razem z żoną/mężem w sobotę na
15-20 min i zaplanujcie posiłki na cały tydzień. Zróbcie pod to listę zakupów i kupcie tylko to czego faktycznie potrzebujecie. Dzięki temu nie będziecie wyrzucać jedzenia. Innym sposobem na oszczędzanie jest mrożenie jedzenia jeżeli wiecie, że nie zdążycie go zjeść.
11. Kupowanie z listą – robiąc zakupy nie wychodź poza listę. Sklepy będą Cię kusić promocjami, ale jeżeli będziesz konsekwentnie kupować to co zaplanowałeś to wygrasz tę walkę.
12. Jedzenie na mieście – staraj się jeść jak najwięcej posiłków w domu. Po pierwsze oszczędzasz. Po drugie wiesz dokładnie z czego Twoje danie zostało przyrządzone. Nie chodzi o to, że masz żyć jak mnich i nigdy już nie wejść do restauracji, ale postaraj się ograniczyć to do minimum.
13. Jedzenie na telefon – jeżeli zdarza Ci się zamawiać pizzę albo sushi to spróbuj zrobić te dania samodzielnie. Zrobienie sushi nie jest wcale skomplikowane. Jest mnóstwo przepisów w Internecie. Składniki możesz zamówić na Allegro. Przygotuj te dania razem z najbliższymi, zobaczysz jak dużo radości i satysfakcji przyniesie Wam zrobienie czegoś wspólnie.
14. Jedzenie w pracy – jeżeli zdarza Ci się kupować kanapki i posiłki od “Pana Kanapki” to policz ile wydajesz na to pieniędzy. Jeżeli Twoim argumentem jest to, że nie masz w domu czasu na przygotowywanie posiłków to zastanów się czy na pewno się nie oszukujesz. W Internecie jest dużo prostych przepisów, a przygotowanie ich wcale nie zajmuje dużo czasu. Możesz przecież gotować więcej i robić posiłki na kilka dni. Policz koszt przygotowania obiadu i porównaj z ceną obiadu u “Pana Kanapki”. To powinno Cię przekonać.
15. Woda z dzbanka – jeżeli kupujesz wodę butelkowaną to lepszym pomysłem może być dzbanek filtrujący.
16. Prąd/woda – czy na pewno światło musi być zapalone w pomieszczeniach, w których nie przebywasz? Pilnuj tego, żeby wszyscy domownicy gasili światło gdy wychodzą z pomieszczenia. Czy na pewno telewizor musi być włączony gdy nikt go nie ogląda? Pewnie nie. Domownicy lubią lać wodę pod prysznicem bez opamiętania? Może warto skrócić prysznic o te kilka minut? Może Ci się wydawać, że to żadna oszczędność, ale pamiętaj, że nie patrzysz na oszczędzanie w perspektywie minut czy godzin tylko miesięcy.
17. Telewizja/telefon/Internet – czy na pewno potrzebujesz najdroższego pakietu telewizji? Może wcale nie oglądasz tych 300 kanałów, na których i tak coraz trudniej znaleźć coś sensownego do oglądania. Może da się zmniejszyć abonament za telefon albo Internet? Może bardziej opłaca się kupić telefon oddzielnie zamiast brać go w abonamencie? Zanim przedłużysz umowę policz co Ci się bardziej opłaca. Jeżeli korzystasz z Netflix/Disney Plus to zastanów się nad współdzieleniem konta z rodziną/znajomymi jeżeli do tej pory tego nie robiłeś. Rozejrzyj się wśród oferty konkurencji i przejdź tam gdzie jest taniej o ile jakość jest ok. Próbuj też negocjować cenę z dostawcami.
18. Zdrowie – dbaj o siebie, żeby unikać lekarzy i aptek. Skorzystasz na tym 2x. Po pierwsze będziesz zdrowszy, po drugie nie będziesz tracić pieniędzy na lekarstwa. To samo dotyczy dbania o zęby. Leczenie zębów bywa kosztowne. Korzystaj z nici dentystycznych, a jeżeli nie lubisz nitkować zębów to kup irygator do zębów. To jednorazowy zakup, a korzyści nieocenione.
19. Nałóg – jeżeli jesteś palaczem to rozważ rzucenie palenia. Wiem, że to nie jest proste. Wiem, że wiesz ile zdrowia i pieniędzy to pochłania. Jeżeli masz z tym problem to chociaż ogranicz to do minimum.
20. Kupuj używane rzeczy – zanim coś kupisz zastanów się czy nie możesz tego kupić na OLX. To żaden wstyd kupować rzeczy używane. To tylko rzeczy. Często nie potrzebujesz nowych, które są 2-3x droższe. To mogą być książki, zabawki dla dzieci, ubrania itp.
21. Naprawiaj – zamiast wyrzucać rzeczy spróbuj je naprawić. Wiele z nich jesteś w stanie naprawić samodzielnie. Niektóre możesz oddać do fachowca.
22. Pożyczaj zamiast kupować – np. jeżeli czytasz książki to zapisz się do biblioteki albo wymieniaj się ze znajomymi. Jeżeli używasz czegoś 1-2x w roku to może lepiej to pożyczyć od kogoś niż kupować, żeby zbierało kurz.
23. Trzymaj paragony – zorganizuj specjalny segregator/teczkę na paragony za produkty, które podlegają gwarancji. Jeżeli zepsuje Ci się jakiś sprzęt to w 3 minuty odnajdziesz paragon i będziesz mógł go zareklamować. Jeżeli wyrzucisz albo zgubisz paragon to pożegnaj się z możliwością reklamowania sprzętu.
24. Sprawdzaj paragony – weryfikuj prawidłowość kwot i ilość produktów na paragonach zaraz po tym jak odejdziesz od kasy. Kasjer przez pomyłkę może Ci naliczyć więcej produktów niż kupiłeś albo cena nie będzie się zgadzała z tą, którą widziałeś na półce.
25. Komunikacja miejska zamiast samochodu – bardzo szybko przyzwyczajamy się do wygody i trudno jest nam zrezygnować z przemieszczania się samochodem nawet gdy możemy załatwić coś idąc na piechotę, jadąc rowerem lub korzystając z komunikacji miejskiej. Jednak piechota, rower czy transport zbiorowy jest w stanie dać nam duże oszczędności. Zwłaszcza przy obecnych cenach paliwa. Wybierając piechotę lub rower robimy też coś dla naszego zdrowia. Przyjemne z pożytecznym.
26. Deszczówka – jeżeli masz ogródek to pomyśl nad deszczówką. Dużą beczkę można kupić przez Internet za 50 zł. To jednorazowy zakup, który zwróci Ci się bardzo szybko.
27. Płać gotówką – płatność kartą sprzyja rozrzutności. Nie widzimy jak pieniądze znikają z konta używając plastiku. Kiedy mamy wydać gotówkę to widzimy ile realnie musimy oddać więc zastanowimy się 2x czy na pewno potrzebujemy coś kupić.
Oprócz oszczędzania polecam Ci również zainteresowanie się dodatkowym źródłem dochodu. To przyspieszy proces poprawy Twoich finansów.
Jeżeli szukasz pomysłu na dodatkowy dochód to polecam Ci mój kurs, w którym pokazuję jak zarabiać sprzedając proste książki na amazon.com. Bez firmy, wkładu własnego i doświadczenia.
Enjoyed looking through this, very good stuff,
regards. Escape rooms hub
Very interesting information!Perfect just what I was looking
for!?
You have noted very interesting details! ps decent internet site.
Euro travel