Dlaczego ludzie nie oszczędzają?

Ta prosta prawda na pewno Cię zaskoczy – im mniej wypłaty wydasz tym więcej zostanie Ci na koniec miesiąca. Oczywiście to banał, ale trudno z nim polemizować. Przecież tak właśnie powstają oszczędności. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tej prostej prawdy. Ludzie nie oszczędzają z wielu powodów. Zebrałem poniżej te, które są najpopularniejsze.

1. Wydaje im się, że nie mają z czego oszczędzać
2. Uważają, że oszczędzanie to coś wstydliwego
3. Ulegają presji otoczenia
4. Oczekują dużych efektów w krótkim czasie
5. Nie wiedzą, że można zarabiać dzięki oszczędzaniu
6. Twierdzą “Nie po to pracuję, żeby nie wydawać”

1. Wydaje im się, że nie mają z czego oszczędzać

To podstawowy błąd. Zawsze da się znaleźć obszar, który można poprawić. Żyjąc na „autopilocie” często nie zwracamy uwagi na naszą codzienność. Wystarczy jednak zatrzymać się na chwilę i spojrzeć z roli obserwatora na nasze nawyki. Dotyczy to również oszczędzania. Przyzwyczajamy się np. do tego, że kupujemy określone produkty, a wystarczy rozejrzeć się czy nie da się ich zastąpić tańszymi, oczywiście nie tracąc na jakości. Jeżeli zastanawiasz się na czym można oszczędzać to zapraszam Cię do wpisu 27 pomysłów na oszczędzanie.

2. Uważają, że oszczędzanie to coś wstydliwego

Niestety przyjęło się, że ten kto oszczędza to sknera. Osoby, które odkładają pieniądze często są krytykowane za to, że duszą każdy grosz. Pomijam skrajne przypadki gdy ktoś przesadza. Oszczędzanie nie powinno być powodem do wstydu, ale powodem do dumy z tego, że dbamy o nasze bezpieczeństwo finansowe. Na koniec dnia i tak ten kto oszczędza jest na lepszej pozycji niż ten kto tego nie robi.

3. Ulegają presji otoczenia

Jest takie obiegowe powiedzenie, że jesteśmy wypadkową pięciu osób, z którymi spędzamy najwięcej czasu. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, że naszymi najbliższymi znajomymi są osoby, które są do nas bardzo podobne. Tak zazwyczaj dobieramy nasze znajomości. Jeżeli większość Twoich znajomych woli trwonić pieniądze zamiast je odkładać to jest duża szansa, że będziesz zachowywać się podobnie. Zwróć na to uwagę. Nie twierdzę, że masz teraz zmieniać znajomych na takich, którzy odkładają pieniądze. Po prostu nie powielaj zachowań znajomych i miej odwagę być po prostu kimś innym, być sobą.

4. Oczekują dużych efektów w krótkim czasie

To nie jest tak, że jak zrezygnujesz z kupowania masła albo będziesz kupować tańszy papier toaletowy to po kilku miesiącach dorobisz się majątku. Natomiast jeżeli wprowadzisz nawet niewielkie oszczędności w wielu obszarach swojego życia to efekt w końcu przyjdzie. To efekt skali i małych kroków. Bądź cierpliwy.

5. Nie wiedzą, że można zarabiać dzięki oszczędzaniu

Na oszczędzaniu zwyczajnie się zarabia. Jeżeli nie trwonisz pieniędzy na zachcianki i zbędne rzeczy, które walają się później po kątach to te pieniądze zostają w Twojej kieszeni. To zjawisko nazywa się powszechnie “zarabianie przez oszczędzanie”. Polecam mój darmowy EBOOK pod tym samym tytułem.

6. “Nie po to pracuję, żeby nie wydawać”

Gdybym dostawał 1 zł za każdym razem gdy słyszę ten tekst to zarobiłbym sporo kasy. To dosyć popularne hasło. Oczywiście pracujemy po to, żeby wydawać. Trzeba się jednak zastanowić nad tym czy na pewno wydajemy pieniądze na to co faktycznie potrzebujemy i czy nie wyrzucamy ich w błoto. Dlatego zastanów się czy wszystko co kupujesz jest Ci potrzebne. Im więcej niepotrzebnych wydatków zlikwidujesz oraz im więcej wydatków zmniejszysz, tym więcej kasy będziesz mógł przeznaczyć na swoje bezpieczeństwo finansowe.

To co właśnie przeczytałeś to zwyczajne filtry i przekonania, które funkcjonują dosyć powszechnie w społeczeństwie. To one blokują ludzi przed powiększaniem majątku. Warto się ich pozbyć jak najszybciej.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *