Budżet domowy – zobacz gdzie uciekają Twoje pieniądze

Ciągle planujemy co chcielibyśmy mieć w życiu, ale rzadko planujemy jak to osiągać. Nie wiemy od czego zacząć i kiedy będzie ten moment, żeby plan zrealizować. Nie jesteśmy w stanie niczego zaplanować jeżeli nie rejestrujemy naszych dotychczasowych działań. Musimy pamiętać, że analizując swoją historyczną oraz bieżącą strukturę dochodów i wydatków jesteśmy w stanie określić swoje przyszłe działania.

Jednym z największych problemów u ludzi jest kłopot z odpowiednim rozdzieleniem swoich pieniędzy w budżecie. Zazwyczaj jakiś dochód wpływa do naszej kieszeni i to nasze wydatki określają, co się z nim będzie działo. Nie planujemy działań, typu najpierw oszczędności, potem wydatki. Pieniądze sterują nami, a nie my nimi.

Najlepszym sposobem na weryfikację tego gdzie i w jakiej ilości trafiają nasze pieniądze jest prowadzenia budżetu domowego. Należy pamiętać jednak, że samo rejestrowanie swoich transakcji nie jest pełnym zarządzaniem swoim budżetem. Jeżeli chcemy widzieć konkretne efekty tej pracy, to w ramach kontroli naszych działań powinniśmy raz na jakiś czas, np. co 3 miesiące, sprawdzać stan swojego majątku.

Świadomość na co i ile pieniędzy wydajemy pozwala łatwiej planować przyszłe wydatki, ponieważ znamy rozkład roczny kosztów, zarówno tych stałych, jak i tych nieregularnych, np. prezenty, ubezpieczenie samochodu itp. Często o tych nieregularnych nie pamiętamy, bo nie są one miesięcznie rozliczane. Wgląd do budżetu domowego pomoże nam przygotować się na te nieregularne wydatki.

Systematyczna praca z wydatkami może dać korzyści w postaci ich ograniczenia. Jeżeli widzimy, że na daną kategorię wydajemy za dużo, to możemy wyznaczyć sobie budżet, którego nie chcemy przekraczać w tej grupie wydatków. Zaoszczędzone pieniądze przeznaczymy na inny, bardziej priorytetowy cel, np. rozwój osobisty, rezerwę finansowę lub inną formę oszczędności.

To samo tyczy się inwestowania. Jeżeli nie będziemy w stanie określić jaką kwotą naszego budżetu możemy przeznaczyć na inwestycje to nic nie zdziałamy. Dopiero praca nad budżetem i uporządkowanie wydatków jest w stanie dać nam możliwość do podjęcia tematu inwestowania.

Pamiętaj o jeszcze jednym, bardzo ważnym aspekcie kontroli wydatków. Jeśli masz coś pod kontrolą, to Twoje życie jest spokojniejsze. Nie musisz bać się tego co przyniesie kolejny dzień. W kwestii finansów jest to bardzo ważne, ponieważ ten obszar życia ma wpływ na pozostałe, np. na zdrowie.

Zobacz film, w którym pokazuję jak stworzyć w prosty sposób i za darmo budżet domowy w Excelu.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *