2-minutowe zadania do załatwienia od razu i 5-minutowe sprzątanie pokoju

W dzisiejszym zabieganym świecie, czas jest naszym najcenniejszym zasobem (obok zdrowia). Często możemy poczuć się przytłoczeni mnogością zadań do wykonania, a w rezultacie nawet drobne zadania mogą gromadzić się w nieskończoność. Natłok zadań powodować będzie prokrastynację, która odsuwać nas będzie od realizacji celów. Istnieją jednak dwie proste i skuteczne strategie, które mogą pomóc nam uporać się z tym problemem. Chodzi o wykonywanie 2-minutowych zadań od razu i “5-minutowe sprzątanie pokoju”.

2-minutowe zadania do załatwienia od razu

Jeżeli nie robiłeś tego do tej pory, to zachęcam Cię do prowadzania listy spraw, które masz do załatwienia. Posłuży Ci do tego zwykła kartka i długopis. Prowadzenie takiej listy jest banalnie proste i jednocześnie niezwykle skuteczne w realizacji celów. Każdą załatwioną sprawę skreślasz, a to daje Ci dużo satysfakcji i motywację do załatwienia kolejnych.

Pamiętaj, żeby nie wpisywać na listę, spraw, których ogarnięcie zajmie Ci około 2 minuty. Załatwiaj je od razu. To spowoduje, że sprawy nie będą się piętrzyć, a Ty będziesz wykonywać je na bieżąco, co spowoduje szybszą realizację celów. Sprawy te, mimo że niewielkie, mogą łatwo gromadzić się i tworzyć nieporządek w naszym umyśle i przestrzeni życiowej.

5-minutowe sprzątanie pokoju

Ile razy jest tak, że nie zabierasz się za coś, ponieważ przeraża Cię czas jaki będziesz musiał poświęcić na wykonanie jakiejś czynności? Tak, to dosyć powszechny problem. Wielkość czy złożoność zadań potrafi skutecznie nas odstraszać i przeciągamy w czasie wykonanie danego zadania. To powoduje nawarstwianie się zadań, a później konieczność poświęcenia większej ilości czasu na ich wykonanie niż gdybyśmy wykonali je od razu.

Z pomocą przychodzi nam strategia “5-minutowe sprzątanie pokoju”, której nazwa odnosi się do utrzymania porządku, ale to tylko przykład. Nawiązując do nazwy strategii, jeżeli czeka Cię posprzątanie sporego bałaganu w pokoju/kuchni/łazience itd. to możesz umówić się sam ze sobą, że będziesz sprzątać tylko przez 5 minut. Ustawiasz budzik i zaczynasz. Dzięki temu Twój mózg nie stawia oporów, bo ma do wykonania małe zadanie. Łatwiej Ci jest się za nie zabrać. Finalnie i tak pewnie przestawisz budzik i posprzątasz dłużej skoro już zacząłeś…

Tę zasadę możesz z powodzeniem wprowadzić w każdej innej dziedzinie, to nie musi być sprzątanie. Możesz się umówić sam ze sobą, że będziesz wykonywać jakieś zadanie tylko przez 10 minut. Wykonując coś tylko w tym czasie i tak “będziesz dalej” niż gdybyś w ogóle się za to nie zabrał.

Podsumowanie

2-minutowe zadania do załatwienia od razu i “5-minutowe sprzątanie pokoju” to proste, ale skuteczne praktyki, które poprawiają naszą produktywność i organizację czasu. Wykonywanie niewielkich zadań od razu pozwala nam utrzymać porządek w naszych codziennych czynnościach. Natomiast regularne krótkie wykonywanie czynności pozwala nam realizować zadania, które odkładamy w czasie ze względu na ilość czasu jaką musielibyśmy na nie poświęcić wykonując je w całości od razu. Dzięki tym praktykom możemy zarządzać czasem bardziej efektywnie, pozostając zorganizowani.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *