Jak “Efekt latte” niszczy Twoje finanse

Na pewno spotkałeś się z pojęciem Efektu latte. Pojęcie to spopularyzował David Bach – ekspert do spraw finansów osobistych i motywacji, autor książki “Efekt latte. Dlaczego nie trzeba być bogatym, by mieć bogate życie.”

David Bach zaobserwował, że te same osoby codziennie przed lub po pracy kupują kubek kawy na wynos. Na tej podstawie stworzył pojęcie Efektu latte czyli ponoszenie drobnych i regularnych wydatków. Pokazuje nam przez to, że to co postrzegamy jako niewielką i niegroźną przyjemność, powtarzane cały czas może nas sporo kosztować.

Koncepcja Efektu latte ma swoich zwolenników oraz przeciwników. Zwolennicy uważają, że to ma sens, ponieważ niewielkie kwoty wydawane regularnie mogą mocno wydrenować naszą kieszeń ze względu na efekt skali. Przeciwnicy uważają, że nie można wyolbrzymiać “niewinnego” zakupu jakim jest kawa i powstrzymanie się od tego zakupu nie uczyni z nas bogaczy.

Osobiście zgadzam się z twórcą tej koncepcji. Uważam, że ludzie nie doceniają efektu skali i patrzą krótkowzrocznie na swoje finanse. Nie możemy patrzeć na finanse w perspektywie tygodnia czy miesiąca. Musimy patrzeć zdecydowanie dalej. Oczywiście zrezygnowanie z kawy na mieście nie uczyni z nas bogaczy, ale kawa jest tylko przykładem. Takich wydatków mamy mnóstwo. Wystarczy spojrzeć obiektywnie na nasze finanse, np. za pośrednictwem budżetu domowego. Wtedy często uświadamiamy sobie jak dużo pieniędzy ucieka nam przez palce, zwłaszcza na drobne wydatki. Należy pamiętać, że duże kwoty biorą się z małych kwot. Warto więc oszczędzać nawet małe kwoty. Pozornie małe oszczędności mogą się przerodzić w duże zyski po czasie.

Jeżeli ktoś kupuje 5 x w tygodniu kawę na mieście za 15 zł to miesięcznie wyda 300 zł. Jak dołożymy do tego codzienne kupowanie kanapki/obiadu w pracy za kolejne 15 zł to mamy kolejne 300 zł. To tylko dwa przykłady z brzegu. Warto spojrzeć ile takich Efektów latte mamy w swoim życiu i może warto część z nich wyeliminować?

Jeżeli znajdziesz u siebie takie Efekty latte i pozbędziesz się ich, to zaoszczędzone pieniądze odkładaj. Dużo ludzi, którym uda się zaoszczędzić jakąś kwotę, traktuje je jako wolne środki na inne zachcianki. Wtedy koło się zamyka.

Jeżeli chcesz wiedzieć jak psychologia wpływa na Twoje finanse to zapraszam Cię do zapoznania się z moim darmowym ebookiem “Zarabianie przez oszczędzanie“. Ten poradnik pokaże Ci wprost co masz robić albo czego nie robić jeżeli chcesz mieć więcej pieniędzy.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *