20 pożeraczy czasu

Czy należysz do grona osób, które narzekają na brak czasu i jednocześnie czują, że nie robią nic efektywnego? To nic nadzwyczajnego i ten stan dotyka wielu ludzi. Ciągle gdzieś pędzimy, załatwiamy milion spraw i nie jesteśmy w stanie za wiele wcisnąć do naszego kalendarza. Po prostu żyjemy w takich czasach. Jest jednak na to rozwiązanie. Wystarczy zlokalizować i wyeliminować pożeracze czasu, a pamiętaj, że czas to pieniądz! Oto najczęstsze z nich:

1) Telewizja – nazywana jest dosadnie “generatorem biedy”. Jest jednym z największych pożeraczy czasu. Jeżeli całkowicie ją wyeliminujesz z życia zyskasz o wiele więcej niż tylko czas.

2) Skrolowanie mediów społecznościowych – jeżeli szukasz konkretnych informacji to nie ma w tym nic złego. Gorzej jak bezcelowo toniesz w otchłani mediów społecznościowych tylko po to, żeby zabić czas.

3) Gry komputerowe/gry w telefonie – gry potrafią wciągać na wiele godzin. Można się też od nich uzależnić. Może warto w to miejsce przeczytać książkę albo posłuchać podcastu.

4) Wiszenie na telefonie/plotkowanie – niektóre rozmowy przeciągają się w nieskończoność, a wiele spraw przez telefon można załatwić w kilku zdaniach.

5) Ciągłe sprawdzanie poczty/powiadomień – co chwilę sięgasz po telefon? Co chwilę coś w nim piszczy? Może warto zrezygnować z otrzymywania maili/powiadomień, które niczego nie wnoszą do Twojego życia?

6) Życie przeszłością – znasz ten stan kiedy po Twojej głowie biegają myśli wokół tego co się wydarzyło, a Ty ciągle to analizujesz? Nie ma sensu wracać do tego co było. Żyj tu i teraz.

7) Życie przyszłością – życie z głową w chmurach i skupianiu się wyłącznie na marzeniach i tym co będzie nie zaprowadzi Cię tam gdzie chcesz. Efekty biorą się z działania, a nie myślenia o nim.

8) Brak planu/listy zadań – działanie bez planu będzie miało nikłą szansę na realizację, a Ty stracisz czas wyłącznie na snuciu w głowie wizji.

9) Dążenie do perfekcji – jakość ma bardzo duże znaczenie, ale jeżeli będziesz się zbyt mocno skupiać na dopieszczaniu każdego zadania to stracisz na to mnóstwo czasu.

10) Wielozadaniowość – robisz 10 zadań na raz? Muszę Cię rozczarować. Wielozadaniowość się nie sprawdza. Twoja energia rozprasza się w różnych kierunkach przez co każde zadanie jest robione niedbale. Skup się na jednym zadaniu w danym momencie.

11) Brak skupienia – jeżeli nie skupisz się na wykonywanym zadaniu i będziesz błądzić gdzieś myślami albo wzrokiem, np. za ekranem telewizora to stracisz na to zadanie więcej czasu niż powinieneś.

12) Bałagan – bałagan w domu, dokumentach czy na komputerze spowoduje, że będziesz tracić czas na odszukanie czegoś co jest Ci niezbędne. Bałagan może Cię również rozpraszać.

13) Szum informacyjny – jesteśmy zalewani tonami informacji. Jeżeli nie nauczysz się wyszukiwać tych najistotniejszych to będziesz tonąć w tym zalewie.

14) Prokrastynacja – odkładanie na później spowoduje, że sprawy się nawarstwią i trudniej je będzie ogarnąć.

15) Życie życiem innych – nie trać czasu na zajmowanie się życiem innych. Chodzi tu m.in. o czytanie “newsów” na temat celebrytów albo myślenie o sprawach naszych znajomych.

16) Imprezowanie – nie musisz rezygnować ze spotkań ze znajomymi. Zastanów się jednak czy można zmniejszyć częstotliwość. Jest jeszcze jedna strona medalu. Jeżeli wciągnie Cię impreza to kolejny dzień najczęściej możesz spisać na straty.

17) Wykonywanie niepotrzebnych zadań – zastanów się czy wszystkie zadania, które wykonujesz mają sens i gdziekolwiek Cię prowadzą.

18) Brak odpoczynku/nieumiejętny odpoczynek – to prowadzi do zmęczenia, a zmęczenie powoduje, że nie jesteś wydajny i przepalasz swój czas.

19) Zbyt duże cele/zbyt dużo celów – to może Cię zniechęcać i paraliżować do tego stopnia, że wpadasz w prokrastynację.

20) Stanie w kolejkach/korkach – zastanów się czy wszystko co robisz wymaga stania w kolejkach. A jeżeli już na coś czekasz to może dasz radę w tym czasie załatwić inne sprawy. Jeżeli chodzi o stanie w korkach to rozważ przesiadkę do zbiorowej komunikacji.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *